Každé čtvrté dítě u nás trpí nadváhou, každé sedmé pak obezitou. Současná pandemická situace a domácí izolace situaci ještě razantně zhoršují, varují lékaři. Děti mají málo pohybu, nudí se, většinu času tráví u počítače nebo televize a úzkosti a frustrace řeší přejídáním nebo sladkostmi. Jak zastavit epidemii dětské obezity?
Děti se obecně málo hýbaly už před vypuknutím pandemie, kdy jejich jediným pohybem mnohdy byla jen cesta do školy a ze školy. Dnes ale zůstávají třeba celý den v pyžamu a překulí se jen z postele na židli před monitor. Situace je vážná, shodují se lékaři a další odborníci.
„Děti obecně tloustnou z důvodu změny životního stylu. Aktuální doba je specifická a tak dlouhý pobyt doma se jistě projeví i na rozvoji nových patologických stereotypů chování. Velká míra stresu se pak může podepsat i na hledání formy, jak zahnat nudu. Jedním z možných následků je a bude přejídání. To vše pak může být příčinou možná pomalého, ale u mnohých dětí trvalého nárůstu tělesné hmotnosti,“ říká MUDr. Jan Boženský, primář dětského oddělení z Nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích a předseda Sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti JEP.
„Příčin je více, zejména nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, sedavý způsob života, absence kontaktu s kamarády a neuspořádaný denní režim. Dětem nejsou umožněny organizované sportovní aktivity, kroužky ani individuální sport, stravování navíc mnohdy neodpovídá sníženému výdeji energie, který logicky při pobytu doma a bez pohybových aktivit mají,“ popisuje MUDr. Barbara Taušová, pediatrička z kliniky Canadian Medical.
Dlouhodobá domácí izolace se jistě podepíše na fyzickém i duševním zdraví dětí. „Dá se předpokládat, že následky si ponesou možná nejen několik měsíců po skončení pandemie, ale u některých dětí tyto změny uvidíme i několik následujících let. Nadváha, obezita či poruchy chování se asi pro mnohé stanou v příštích měsících běžnou součástí jejich života,“ varuje MUDr. Boženský. Pobyt doma, bez sportu, koníčků a sociálních kontaktů není stresovou záležitostí jen pro rodiče, ale samozřejmě i pro děti. Ztrácejí mnohé návyky i sociální dovednosti. „A tak zatímco mnozí dospělí sáhnou častěji po sklence vína, děti po sklenici kolového nápoje, slazené minerálky či pytlíku brambůrek. No, a když to sečteme, může naše dítě po roce pobytu na distanční formě výuky přibrat o 10 i více kilo,“ uvádí MUDr. Boženský.
„Není ojedinělým případem, kdy ke mně přichází maminka do poradny s tím, že její dítě má problém s váhou, vyskytují se u něho první zdravotní komplikace spojené s nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu. Děti nemají režim, dělají si, co chtějí, jsou nezodpovědné, neposlouchají, odporují, někdy bývají až agresivní a rodiče si nevědí rady.
Aby ovšem mohlo dojít ke změně chování u dítěte, prvotní impuls musí přijít právě od rodičů. Děti jsou mnohokrát nuceny pod tlakem „překopat“ stravovací návyky, aniž by je zároveň začali měnit i rodiče a vysvětlili jim, proč je daná změna pro ně nezbytná,“ přibližuje certifikovaná poradkyně pro výživu Mgr. Pavlína Podloučková (zdravevestrave.cz), odborná pracovnice v ochraně veřejného zdraví.
Co dělat? Jak potomka motivovat a „nakopnout,“ vytáhnout z apatie? A jakých varovných znamení si všímat? V první řadě jít příkladem, snažit se udržet pravidelný denní režim i v domácím prostředí. Vstávat včas, snídat u stolu (ne u počítače nebo televize), k distanční výuce se převléct z pyžama, naplánovat si nejen čas oběda, ale i pravidelné procházky. Podporujte ratolest nejen plným talířem domácího jídla, ale zejména zájmem o jeho problémy a snažte se vytvářet pozitivní stereotypy stravovacího i pohybového chování v rodině. Nemůžete dítěti doporučit pohyb a předložit talíř zeleniny, když sami sedíte před televizí s talířem plným „nezdravých“ dobrot a jediný váš aktivní pohyb je mezi lednicí a pohovkou.
„Jako rodiče jsme zodpovědní za to, aby děti nežily pouze v online světě. Možností je spousta. Vše je jen o čase a také o řádu. Ten totiž děti potřebují v jakékoli době. Udělejte si s nimi plán, nakreslete denní režim na papír: kdy dítě vstává, snídá, obléká se, usedne před monitor upravené jako ve škole, kdy je oběd, kdy se jde ven i kdy se jde spát,“ doporučuje Jana Boučková, autorka celorepublikového projektu Děti na startu. Podle ní je navíc ideální naplánovat si domácí jídelníček na týden dopředu, říct si, co si nakoupíme a uvaříme, aby se jídla neopakovala a byla pestrá. Děti se mohou zapojit do vaření, budete překvapení, jak je to bude bavit.
Pokud je to potřeba, životní styl by měla změnit celá rodina. „Často není možné jen poslat potomka před dům, ať je venku s kamarády. Děti musíme k pohybu cíleně motivovat, zapojovat je do nejrůznějších aktivit. Dobrou motivací k pohybu je také to, když si celá rodina pořídí cvičební pomůcky. A nemusí být drahé ani velké. Tou nejlepší je švihadlo, se kterým se dá vymyslet spousta zábavných aktivit. Je zkrátka dobré držet se pravidla, že se jde každý den, bez debat a výhrad k počasí, ven,“ zdůrazňuje Jana Boučková a dodává: „Starší děti zase baví výzvy. Vyzkoušet můžete třeba naši oblíbenou rozhlednovou, kdy se podíváte, kolik máte v okolí rozhleden, a dáte si termín, do kdy jich kolik zvládnete (samozřejmě odložte na dobu, kdy bude možné opustit katastr své obce). A děti zpravidla také baví, když mohou být samy organizátory výletů.“