Chůze, která léčí: Jak na nordic walking a výběr turistikých holí

V přírodě je vždycky dobře a úplně nejlíp je, když se hýbete. Spojte příjemné s užitečným a vyzkoušejte populární nordic walking nebo chůzi s turistickými holemi. Užijete si pohybu na čerstvém vzduchu, posílíte tělo a navíc spálíte přebytečná kila. Poradíme vám, jak s holemi správně chodit, vysvětlíme vám, jaké jsou mezi nimi rozdíly a pomůžeme vám vybrat ty pravé.

„Chůze s holemi je velice jednoduchá a přitom vysoce efektivní aerobní aktivita, která získává po celém světě čím dál více příznivců. Věnovat se jí totiž může každý a nejsou zde vysoké náklady na její provozování,“ říká Jana Havrdová z nezávislé iniciativy Česko se hýbe, která chce zlepšit vztah Čechů k pohybu.

Nordic walking, jak už sám název napovídá, má své kořeny ve Finsku, kde byly jeden rok velice špatné podmínky pro běh na lyžích. Nedostatek sněhu tak vedl k zavedení nového závodu, který účastníci absolvovali bez lyží, jen s hůlkami. Vznikl tak nový sport, který si rychle získal příznivce po celém světě. A není se čemu divit – o jeho prospěšnosti mluví i vědecké závěry, z nichž vyplývá, že pokud se mu věnujete třikrát týdně, významně snižujete svou tepovou srdeční frekvenci a zvyšujete aerobní kapacitu. Oproti běžné chůzi spálíte o 20% více kalorií (za hodinu až 400 kalorií) a tělo díky tomu dokáže lépe hospodařit s cholesterolem.

A jak tedy na to? „Základem je efektivní koordinace nohou a paží, kdy se střídá pravá ruka s levou nohou a naopak. Všemu napomáhá odraz pomocí speciálních holí. Naučíte se tak správné technice chůze, která napravuje špatné držení těla, a zapojíte více než devadesát procent svalstva. Je to tedy ideální aktivita pro rehabilitaci i hubnutí a na druhou stranu je skvělým výchozím bodem pro správné návyky v běhání,“ doporučuje Reinhard Pichler z léčebného hotelu Larimar, který pořádá lekce zdravotního nordic walkingu.

Hole pro lepší stabilitu i stav kloubů

Nordic walking má svá jasná pravidla, která by bylo škoda nedodržovat. Něco jiného je chůze s turistickými (nebo též trekovými) holemi, jejichž využití má za cíl primárně zvýšit vaši stabilitu a bezpečnost. „Používat je můžete nejen na náročné túry, ale i při vycházce do lesa či městem. Za jejich společnost budete rádi zejména při dlouhých sestupech, protože napomáhají snižovat dopad nárazů na klouby dolních končetin, kyčelní klouby i páteř. A překvapivým zjištěním pak pro někoho může být fakt, že zapojením rukou díky holím, kvůli rovnoměrnějšímu rozložení zátěže, dosáhnete až o třicet procent vyšší výkonnosti,“ poukazuje na zdravotní aspekty Vít Hruška z portálu www.4camping.cz.

5 kritérií pro výběr holí:

1. Hmotnost: Váha holí je jedním z nejdůležitějších parametrů. Pokud jdete na krátký výlet, o pár gramů vyšší zátěž vás nemusí trápit, při náročnější túře je ale každý gram znát.

2. Skladnost: Hole se mohou dělat teleskopické nebo pevné. „Výhodu teleskopických je možnost nastavit ideální délku pro postavy od 140 do 200 cm výšky a jejich přeprava je snazší. Pevné hole mívají větší tuhost, nižší hmotnost a delší životnost. Turistické bývají teleskopické a hole na Nordic walking spíše pevné,“ upozorňuje Vít Hruška.

3. Materiál: Hole se dělají ze tří základních materiálů – hliníku, kompozitu a karbonu.

Hole z hliníku jsou nejtěžší a neabsorbují rázy, které tak přechází do rukou, ale většinou jsou levné. Hodí se pro nenáročné uživatele. Hole z kompozitních materiálů jsou výrazně lehčí než hliníkové, ale mají stejný problém s tlumením nárazů, jako hole hliníkové. Ideální jsou pro chůzi na měkkých površích a spíše pro nenáročné uživatele. U karbonových holí záleží především na množství použitého karbonu. Čím více karbonu v holích je, tím jsou tvrdší a lépe absorbují otřesy, které pak nepřechází do těla. Množství karbonu použitého v holích udává CI (carbon index). Např. CI 500 znamená 50% karbonu. Hole s CI nad 500 se hodí i na běh nebo chůzi pro těžší jedince.

4. Madla, poutka: Madla a poutka na první pohled nejvýrazněji odlišují hole trekové a ty na nordic walking. „Zjednodušeně se dá říct, že hole na turistiku vypadají jako hole na sjezd a hole na Nordic Walking jsou velmi podobné těm na běžky. Na kvalitě a materiálu gripů (madel) hodně záleží, utváří totiž celkový dojem z holí. Levné používají většinou jednoduché plastové výlisky, které mohou klouzat a díky nedokonalé výrobě mohou mít ostré hrany, o které je snadné se poškrábat. U kvalitnějších se už můžete setkat s velmi oblíbenými korkovými madly nebo třeba s neoprenem,“ upozorňuje Vít Hruška.

U turistických holí se setkáte většinou s jednoduchým poutkem, kdežto hole na Nordic Walking mají propracovanější systém uchycení pro lepší přenos sil a vyšší dynamiku.

5. Antishock: Antishock je jednoduše řečeno systém odpružení. A používá se výhradně u holí turistických. „Hole vybavené Antishockem jsou ještě šetrnější k vašim kloubům než hole klasické, na druhou stranu jsou však zpravidla o něco těžší. Antishocku rozeznáváme několik druhů, které se liší jak umístěním, tak provedením a oceníte je při chůzi po tvrdých površích, zejména pak při sestupech. Odpružení také ulehčí vašim svalům. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje, lze ho u některých modelů holí vypnout a používat je jako klasické bez odpružení,“ radí Jan Marušák.

Jan Hruška doporučuje

Hole na nordic walking

Hole Gabel FUSION jsou třídílné teleskopické hole. Vybaveny jsou pevnými karbidovými hroty a botičkami na různé povrchy. Mají širokou škálu nastavení délky od 61 do 132 cm. Jejich hmotnost je 448 g.

Hole Leki Spin jsou kvalitní dvoudílné hole s plastovými madly a nastavitelnými Trigger 1 poutky a Super Lock aretačním systémem pro úpravu délky holí. Sportovní nordic walkingové hole, které najdou své uplatnění v každém terénu.

Gabel Stride Vario NCS jsou velmi lehké dvoudílné hole. Mají karbidové hroty a koncovky osazené Vario systémem pro snadnější výměnu kloboučků. Vyrobeny jsou z eloxovaného hliníku a nastavitelné jsou v rozsahu 75 – 130 cm.

Trekové hole

Leki Wanderfreund je lehká vycházková hůl, kterou ocení jak výletníci, tak „měšťáci“, které trápí bolavé klouby. Díky použití AergoMED gripu lze hůl držet mnoha bezpečnými způsoby přesně, jak v danou chvíli potřebujete. Jejich hmotnost je 250 g/kus.

Hole Leki Voyager 1 disponují velmi jednoduchým systémem nastavování a téměř nezničitelným karbidovým hrotem. Poskytují spolehlivou oporu ve všech typech terénu. Hmotnost (pár): 524 g.

Hole Ascent od české firmy Pinguin mají velmi komfortní rukojeti z korku, jsou vybaveny intuitivním zámkem FastLock a v balení se dodávají s dvěma průměry sněhových košíčků. Hmotnost (pár): 570 g.

Text: Redakce a www.4camping.cz

Komentáře