Jóga je ideální cvičení na léto

Jóga je ideální cvičení na léto

Pokud hledáte cvičení, se kterým v létě začít, vyzkoušejte jógu. Nebude vám při ní vedro a její blahodárné účinky ucítíte téměř hned, na těle i na duši.

 

V létě má většina z nás trochu problém donutit se cvičit. Nikam dobnitř na cvičení se nám nechce a hýbat se venku? Komu by se v tom vedru chtělo… Pokud se i v létě chcete ale udržet v kondici, vyzkoušejte jógu. Její výsledky jsou spatříte velmi rychle a přitom se nezapotíte.

Vědecké studie navíc prokázaly, že už po několika málo lekcích na sobě lidé cvičící jógu začnou pozorovat pozitivní změny i zaznamenají úbytek váhy. Tímto druhem cvičení totiž velice rychle zvednete metabolismus a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že se posíluje obranyschopnost těla a zlepšuje se celkový zdravotní stav.

Nejvíce lidí začne s jógou však z toho důvodu, že je bolí záda. „Cvičení jógy přináší úlevu od bolesti, ačkoliv se zatím nevím, proč tomu tak je. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být  jednou z mnoha příčin zdravotních problémů. Každá hodina cvičení je velice brzy znát,“ říká Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Jóga je navíc vhodná téměř pro koholik a dá se cvičit kdekoliv, protože na ni nepotřebujete žádné spéciální nářadí ani prostory. „Ideální je nastartovat si hezky den, ráno si trochu přivstat a udělat si třeba nejznámější jógový cvik Pozdrav slunci. Ten trvá jen chvilinku, protáhnete jím celé tělo a hlavně jej můžete dělat kdekoliv, na chalupě, v hotelovém pokoji nebo u bazénu. Krátké ozdravné brániční cvičení si ale můžete dát i přes dnen, v autě, tramvaji nebo na židli u počítače,“ doporučuje Martin Škába, specialista na zdravý životní styl.

Jóga není složitá, nebo nemusí být. Je prokázáno, že lidé bez jakýchkoliv zkušeností v ní udělají pokrok doslova během první hodiny. A zvládnou ji i lidé se zdravotními problémy. „Jóga není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ varuje Jana Havrdová.

Tyto hluboké výdechy považují mistři jógy za očistné. Naše tělo se podle nich díky nim dokáže zbavit nechtěných toxinů a dobře prováděnými nádechy zase zvyšujeme potřebné množství kyslíku. „Příjemným bonusem k prokazatelně prospěšným zdravotním účinkům jógy je pak rozhodně i to, že budete lépe zvládat krizové situace a stresy. Stačí jen ve správnou chvíli začít pořádně dýchat,“ upřesňuje ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se na kurzy jógy zaměřuje.

Komentáře