DOTACE A GRANTY PRO FITNESS? JEDINĚ KDYŽ SE SPOJÍME!

Nemůžu se na začátek nesmutny_portretzeptat – co vy a sport?
Sport a pohyb je už řadu let nedílnou součástí mého života. Jezdím na kole, běhám, hraji tenis a v zimě lyžuji. A celkem pravidelně chodím do fitness centra. Navíc mám to štěstí, že se sportu mohu věnovat nejen aktivně, ale také pracovně. Již jako radní v Mladé Boleslavi a později jako poslanec parlamentu České republiky, jsem se zabýval legislativou kolem sportu a volnočasových aktivit. Tyto zkušenosti jsem následně využil během svého působení na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a při práci pro Český olympijský výbor. V současné době působím jako člen Národní rady pro sport a radím sportovním svazům.

Jak si podle vás stojí české fitness?
Nedovolím si hodnotit celý sektor, ale z toho, co vidím, si české fitness vede docela dobře. Roste počet moderních center, rozšiřuje se a zkvalitňuje se také nabídka služeb, což přitahuje nové klienty napříč všemi věkovými kategoriemi. To je strašně důležité, protože z fitness se během několika málo let stala aktivní zábava pro celou rodinu. Zatímco dříve to bylo o posilovně a aerobiku pro velmi úzkou skupinu lidí mezi dvaceti až třiceti lety, dnes – díky možnosti výběru z obrovského množství různých cvičení a lekcí – ve fitku potkáte předškolní děti i seniory, což dříve nebylo. vsuvky CKF clanek

Fitness je nejčastěji aktivně provozovaný sport v Česku. Nemělo by se to nějak projevit v postavení fitness ve sportovním prostředí a jeho financování?
Ano, ale mám obavu, že to chvíli potrvá a bude potřeba tvrdá práce zástupců fitness sektoru. O penězích rozhodují úředníci a těm fitness „nesedí do tabulek“. A protože se nejedná o klasický sport se soutěžemi, neberou fitness jako univerzální dostupnou pohybovou aktivitu pro všechny, ale jenom jako nějaký doplněk, módní záležitost, luxus, soukromé podnikání… Zkuste si požádat o dotace a uvidíte.

Dobře, ale jak to můžeme změnit?
Jako první úkol vidím nutnost vysvětlit Čechům, co to vlastně fitness je. Mám obavu, že to nevědí a dále „chodí cvičit, do posilovny, na aerobik, na spinning, jógu a podobně“. A pod názvem fitness si představí klasickou posilovnu s činkami. Ukázalo se to i ve zmíněné anketě, kde účastníci ve svých odpovědích uvedli celkem 370 různých sportů a pohybových aktivit a více než polovina z nich (198) patří pod fitness. To je nabídka, se kterou se nemůže srovnávat žádné jiné sportovní odvětví. Díky ní můžete oslovit všechny věkové skupiny, od dětí až po seniory. Větší problém vidím v určité nejednotě uvnitř českého fitness sektoru. Chápu, že provozovatelé jsou samostatné podnikatelské subjekty, a že mezi nimi vládne konkurence. Na druhou stranu si musí všichni uvědomit, že pouze jednotné vystupování jim zajistí vyjednávací pozici a vliv. Je potřeba se sjednotit a jednat koordinovaně. Tady je potřeba se poučit ze sportu, který je směrem k úřadům jednotně reprezentován Českou unií sportu a Českým olympijským výborem.

vsuvky CKF ihnedFitness navenek reprezentuje Česká komora fitness. Co je nutné, aby získala odpovídající vliv?
Fitness musí být více vidět a slyšet. Potřebuje „hlas“, který bude reprezentovat celý sektor. Proto bylo založení České komory fitness správným krokem a teď je potřeba, aby ji vzali za svou majitelé a provozovatelé center. Čím více subjektů bude komora zastupovat, tím větší může získat vliv a tím více toho může pro české fitness vybojovat.

DF15 prima rec 2

Neměla by Česká komora fitness jít cestou sportovních svazů a vstoupit do České unie sportu? Sportovní svazy mají přístup k financím ze státního rozpočtu.
Myslím, že fitness je více o aktivním životním stylu a pohybových aktivitách pro všechny než o výkonnostním sportu. Proto by mělo jít vlastní cestou. Vstupem do ČUS by ztratilo svou nezávislost a ve společnosti fotbalu, hokeje a dalších populárních sportů by ČKF byla na úrovni malých svazů s minimálním vlivem. Možná by se podařilo zajistit financování základní činnosti komory, ale už ne na celkový rozvoj fitness sektoru.

Takže sport versus fitness?
Tak bych to určitě nestavěl. Spíše to vidím jako výkonnostní sport versus aktivní životní styl pro všechny. Musíme si uvědomit jednu důležitou věc. Do sportu dnes směřuje z rozpočtu MŠMT řádově 3,5 až 4 miliardy korun. Další nemalé prostředky jdou do sportu ze sázkových kanceláří a z rozpočtů krajů a měst a obcí. A něco málo také z fondů programů zdravotních pojišťoven. Realita je taková, že většina těchto financí končí – přes Českou unii sportu a Český olympijský výbor – ve sportovních svazech a reprezentaci, tedy ve výkonnostním sportu. Jenže výkonnostní sport je záležitost pro cca 1 milión lidí. A Česká republika má obyvatel 10,5 milionu. A já se ptám, co můžeme, respektive musíme udělat pro těch zbývajících více než 9 milionů Čechů. Pro předškolní děti a seniory. Pro ekonomicky slabší rodiny. A především pro nejvíce ohrožené rizikové skupiny – lidi s nadváhou a obezitou, kuřáky, alkoholiky…. Jak změnit, a podpořit jejich zdraví a aktivní životní styl?

Děkujeme za rozhovor. Rozhovor o to přínosnější, že vychází měsíc před konáním 5. ročníku projektu DNY FITNESS, největší fitness akce v České republice. Přidejte se k nám i Vy a pojďme společně „demonstrovat“ za práva fitness sektoru. Jedině tak, že o sobě dáme společně hodně nahlas vědět, že budeme slyšet a vidět, získáme vliv a začnou nás brát vážně. ZAČNĚME PRÁVĚ TEĎ! Zapojte se do projektu www.dnyfitness.cz.

Komentáře